Türkiye güneş enerjisinde Avrupa üçüncüsü oldu ...
 
güneş enerjisi / solar energy
 

 

Türkiye güneş enerjisinde Avrupa üçüncüsü oldu!

Türkiye nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi Haziran ayında 1.500 MW ı aştı. 2017 nin ilk altı ayındaki artış 566 MW olurken, ulaşılan toplam kapasitenin 1.000 MW a yakın bölümü ise son 12 ayda devreye girdi.

 

Türkiye nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2017 in ilk altı ayında 566 MW artarak toplamda 1.505 MW a ulaştı.

 

Böylelikle Türkiye bu dönemde gerçekleşen kurulu güç artışında Almanya ve İngiltere den sonra Avrupa nın en büyük üçüncü pazarı oldu. Türkiye aynı sıralamada küresel ölçekte ise ilk 10 a girdi.

 

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli Türkiye nin özellikle son iki yılda güneş enerjisinde yüksek büyüme eğilimi yakaladığını, bu eğilimin yılın ikinci yarısında da süreceğini kaydetti.

 

Kutay Kaleli Türkiye nin yıl sonunda güneş enerjisinde 2.000 MW a yakın bir kurulu güce ulaşacağını ve küresel ölçekte yakaladığı konumunu sürdüreceğini öngördüklerini ifade etti.

 

GÜNDER Başkanı Kaleli, sektörde şimdiye kadar gerçekleşen büyümenin ağırlıklı olarak lisanssız güneş enerjisi yatırımlarından kaynaklanmak ile birlikte bundan sonraki süreçte kalan lisanslı projelerin de hızla devreye girecek olması, çatı üstü güneş enerjisi kurulumlarını yaygınlaştıracak yasal düzenlemelerin tamamlanması ile bu pazarın da açılması ve YEKA modeli kapsamında Konya, Karapınar bölgesinde 1.000 MW güce sahip olacak güneş enerjisi santrali kurulumların da hayata geçmesi gibi gelişmeler sayesinde büyüme alanlarının çeşitleneceğini sözlerine ekledi.

 

Kutay Kaleli, güneş enerjisinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından bu yılın Nisan ayında açıklanan Milli Enerji ve Maden Politikası nın da önemli bileşenlerinden biri olduğunu vurgularken açıklanan bu politika ile Türkiye enerji yönetiminin 2023 yılı için güneş enerjisinde 10 GW lık kurulu güç hedefi getirdiğini de hatırlattı.

 

GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli sözlerini şu şekilde sürdürdü;

 

Türkiye güneş enerjisinde sahip olduğu muazzam potansiyel ve yakaladığı yüksek büyüme rakamları ile bu alanda çok büyük bilgi birikimi ve nitelikli insan gücüne kavuşmuş durumda.

 

Türkiye güneş enerjisi sektörü ülkemizin enerji bağımsızlığına ve arz güvenliğine önemli katkılarda bulunmaya başlamıştır. Hızla gelişmeye başlamış olan güneş enerjisi sanayimizdeki yerlilik oranları da Sn. Bakanımız Berat Albayrak ın mimarı olduğu ve gerçekleştirilmesini büyük ölçekte desteklediği YEKA projeleri kapsamında yapılacak yatırımlar, yerli sanayicilerimizin kurmuş olduğu panel üretim fabrikaları ve yeni planlanan hücre üretim tesisleri ile daha da artacaktır. Bu gelişme birçok farklı alanda nitelikli yerli istihdam artışı ve Ar-Ge projelerini de beraberinde getirecektir.

 

Türkiye nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2016 nın Haziran ayında 555,3 MW a, 2016 nın sonunda ise 938,6 MW a yükselmişti. Haziran ayı sonu itibari ile Türkiye de güneşten elektrik üretilen şehir sayısı da 61 e ulaşmış durumda.

www.enerjihaber.com

08.09.2017

 

 
 SON 15 HABER
Solarex İstanbul | Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı 2018 ...
Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerji santralı, Yüzen Enerji ...
Kayseri Şeker Güneş Enerji Santrali Yatırımlarına Devam Ediyor ...
Güneş Enerjili Telefon Şarjı & Wi-Fi ...
Türk yatırımcılara çağrı, Türkiye gelsin burada bir şehir verelim hemen elektriğini üretmeye başlasın ...
Elektrik üretimi ekimde yüzde 7,4 arttı ...
BP güneş yatırımlarına Lightsource ile geri dönüyor ...
Güneş Enerjili Aşı / İlaç Dolabı ve Takibi ...
Türkiye nin GES gücü artıyor ...
En büyük çatı üstü ince film GES i Türkiye de ...
Rüzgar ve güneş enerjisinin bir arada kullanılacağı  hibrit enerji santrali için ...

Güneş enerjili akıllı pencereler enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabilir ...

Fransa rüzgarda 12 GW ı, güneşte 7,5 GW ı aştı ...
OSB LERE GÜNEŞ DOĞDU ...
Elektrikli araç şarj istasyonu kurmak için lisans gerekmeyecek ...
 
 
 
Anasayfa
Hakkımızda
Ürünler & Hizmetler
Danışmanlık
Mühendislik
Proje Geliştirme
Uygulama
İşletme - Bakım
Genel Bilgiler
SSS / Sıkça Sorulan Sorular
Dosya / Makale / Sunum
PV Fabrikası Yatırım Danışmanlığı
Hangi Panel / Teknoloji Seçimi
Feed in Tariff / FIT nedir ?
Emisyon Ticareti - Karbon Borsası
1 MW altı Keşif ve Proje Geliştirme
Yasal Uyarı
Linkler
İletişim
 
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: