Türkiyede rüzgar türbini üretimi için yatırım ...
 
 

 

General Electric ten Türkiye ye yatırım

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, General Electric in (GE) 900 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye de rüzgar türbini üreteceğini açıkladı.

 

Bakan Zafer Çağlayan, General Electric (GE) Operasyon Başkan Yardımcısı John G. Rice ile Çaırağan Sarayı nda bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından GE nin Türkiye yapacağı 900 milyon dolarlık yatırıma ilişkin açıklama yapıldı.

 

Bakan Çağlayan, 2023 e kadar hedeflerinin 2 trilyon dolarlık milli gelire ulaşmak olduğunu ifade ederek, "Türkiye toplam 1.3 trilyon dolarlık dış ticarete sahip olacak. Türkiye nüfusu 84 milyon olacak. Türkiye nin elektriği 2023 yılına kadar 120 bin megavat olacak. Şu anda Türkiye nin rüzgar enerjisi 3 bin megavattır. Ancak 23 bin megavatlık kapasitemiz vardır. GE, Türkiye de rüzgar türbinlerini üretecek. Türkiye önümüzdeki 10 yılda enerjiye 130 milyar dolardan fazla yatırım yapacak. Türkiye 2023 e giderken demir ve deniz yolunu da önemsiyor. 2023 e kadar 10 bin kilometre demiryolu yapacağız. Mevcut olanları revize edeceğiz. Ulaşıma sadece 110 milyon dolar yatırım yapacağız. Yeni teşvik sistemimizde deniz ve demiryolunda yük ve yolcu taşımacılığı yapan şirketleri beşinci bölge destek kapsamına aldık. Biz şirketlere en iyi rekabet ortamını sağlamaya çalışıyoruz. Bir taraftan da halkımızın refah seviyesini artırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

 

Türkiye de ihracatın geçtiğimiz yıl cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat seviyesine ulaştığını aktaran Çağlayan, "Ama ortalaması 1.46 dolardır. 2023 yılında bizim 500 milyar dolar ihracat hedefimize giderken ihracat birim fiyatımızı en iyi şekilde artırmak durumundayız. 2023 hedefimiz gayri safi milli hasılamızın yüzde 3 üne ulaşmaktadır. Bu çok iddialı bir rakamdır. 2023 te gelirimiz 2 trilyon dolar olacaktır" dedi.

 

Bakan Çağlayan, cari açığın Türkiye nin kaderi olmadığını yineleyerek, yeni teşvik sistemiyle cari açığı kapatacaklarını söyledi. "Türkiye ye Türkiye olarak bakarsanız bu şaşı bir bakıştır" diyen Çağlayan, "Türkiye ye 56 ülkenin bulunduğu bir ülke olarak bakarsanız bu doğru bir bakıştır. Türkiye den 4 saatlik uçuşla 56 ülkeye gidiyorsunuz. Bu Türkiye nin lojistiği açısından önemli. Türkiye ye gelecekte yük limanları yapacağız" ifadelerini kullandı.

 

Bugün Avrupa nın ciddi bir ekonomik krizden geçtiğini anımsatan Çağlayan, "Avrupa ekonomisinin hali ortada. Kendisine hala bir çıkar yol bulamadı. En son İspanya konusu yaşanan hadiseleri gösteriyor. Avrupa ekonomik anlamda nefes darlığı çekiyor. Avrupa nın temiz havaya ihtiyacı var, bunu da Türkiye den sağlayabilir. Son 8 yılda ülkeye yapılan 115 milyar dolarlık yatırımın yüzde 72 sinin Avrupa dan gelmesinden bellidir. Artık Türkiye yi cari açıktan kurtaracağız. Cari açık tehlikesini çöpe atacağız. Geçen seneye göre 2.7 milyar dolar bir azalış var. Artık cari açık gündemden düştü" dedi. İSTANBUL (İHA)

www.turkiyegazetesi.com.tr

11.06.2012

 

 
 SON 15 HABER
Solarex İstanbul | Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı 2018 ...
Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerji santralı, Yüzen Enerji ...
Kayseri Şeker Güneş Enerji Santrali Yatırımlarına Devam Ediyor ...
Güneş Enerjili Telefon Şarjı & Wi-Fi ...
Türk yatırımcılara çağrı, Türkiye gelsin burada bir şehir verelim hemen elektriğini üretmeye başlasın ...
Elektrik üretimi ekimde yüzde 7,4 arttı ...
BP güneş yatırımlarına Lightsource ile geri dönüyor ...
Güneş Enerjili Aşı / İlaç Dolabı ve Takibi ...
Türkiye nin GES gücü artıyor ...
En büyük çatı üstü ince film GES i Türkiye de ...
Rüzgar ve güneş enerjisinin bir arada kullanılacağı  hibrit enerji santrali için ...

Güneş enerjili akıllı pencereler enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabilir ...

Fransa rüzgarda 12 GW ı, güneşte 7,5 GW ı aştı ...
OSB LERE GÜNEŞ DOĞDU ...
Elektrikli araç şarj istasyonu kurmak için lisans gerekmeyecek ...
 
 
 
Anasayfa
Hakkımızda
Ürünler & Hizmetler
Danışmanlık
Mühendislik
Proje Geliştirme
Uygulama
İşletme - Bakım
Genel Bilgiler
SSS / Sıkça Sorulan Sorular
Dosya / Makale / Sunum
PV Fabrikası Yatırım Danışmanlığı
Hangi Panel / Teknoloji Seçimi
Feed in Tariff / FIT nedir ?
Emisyon Ticareti - Karbon Borsası
1 MW altı Keşif ve Proje Geliştirme
Yasal Uyarı
Linkler
İletişim
 
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: