Nadir Elementler Fonu ...
 
 

 

Garanti Bankası Nadir Elementler Fonu Sunuyor

Garanti Masters Özel Bankacılık ın Türkiye de ilk defa BNP Paribas Global Nadir Elementler endeksine dayalı Nadir Elementler Fonu arzına başladığı duyuruldu.

 

Garanti Bankası ndan yapılan açıklamada fonun Garanti Bankası’nın Koruma Amaçlı Şemsiye Fonu’na bağlı Özel Bankacılık B Tipi %100 Anapara Koruma Amaçlı 29. Alt Fonu olduğu belirtildi.

 

Ana para korumalı olan fon; modern teknoloji ve endüstride sıkça kullanılan nadir elementler (örn. lanthanum, ytterbium, neodymium) ve stratejik metaller (örn. cadmium, titanium) alanında faaliyet gösteren şirketlerin olası değer artışından faydalanma imkanı sağlıyor.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Garanti Masters Özel Bankacılık Birim Müdürü Demet Apak Şermet, “Üretiminde nadir elementlerin kritik önem taşıdığı temiz enerji sektörü, (elektrikli otomobiller, rüzgar tribünleri gibi çevre dostu teknolojiler) ve günlük hayatta sık kullanılan iPod, iPad, laptop ve cep telefonu gibi yüksek teknoloji ürünlerinin önemi hızla artıyor. Artışla beraber, mevcut nadir element kaynaklarının, önümüzdeki dönemlerde gelecek talebi karşılamakta yetersiz kalma beklentisini yükseltiyor.

 

Üretimin Çin’in tekelinde olması diğer ülkeleri rahatsız eden bir konu; Amerika, Kanada ve Moğolistan yeni maden ocakları bulmak veya eski maden ocaklarını aktifleştirmek için uğraşıyor ancak bundan verim almalarının yıllar sürebileceği belirtiliyor. Garanti Masters Özel Bankacılık; yüksek talep beklentisi ve büyük oranda Çin in kontrolünde bulunan sınırlı arzın yarattığı ortamın, sektördeki şirketlerin performansını olumlu etkileyeceğini göz önünde bulundurarak, yeni fonunu hazırladı. Böylece müşterilerimiz önümüzdeki dönemde büyüme beklentisi olumlu olan bu şirketlerden oluşan endeksin performansına yatırım yapma olanağı bulacak.” dedi.

 

BNP Paribas Global Nadir Elementler Endeksi 7 ülkede (Amerika, Kanada, Avustralya, Çin, Japonya, İrlanda ve Lüksemburg) faaliyet gösteren 19 şirketi kapsıyor. Endeks kapsamındaki ağırlıklarına göre en büyük 10 şirket: Rare Element Resources (Kanada), China Rare Earth Hdg. (Çin), Lynas (Avustralya), China Molybdenum “H” (Çin), Titanium Metals (ABD), Molycorp (ABD), Toho Titanium (Japonya), Iluka Resources (Avustralya), Thompson Creek Metals (Kanada), RTI Intl. Metals (ABD).

www.yesilekonomi.com

18.10.2011

 

 
 SON 15 HABER
Solarex İstanbul | Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı 2018 ...
Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerji santralı, Yüzen Enerji ...
Kayseri Şeker Güneş Enerji Santrali Yatırımlarına Devam Ediyor ...
Güneş Enerjili Telefon Şarjı & Wi-Fi ...
Türk yatırımcılara çağrı, Türkiye gelsin burada bir şehir verelim hemen elektriğini üretmeye başlasın ...
Elektrik üretimi ekimde yüzde 7,4 arttı ...
BP güneş yatırımlarına Lightsource ile geri dönüyor ...
Güneş Enerjili Aşı / İlaç Dolabı ve Takibi ...
Türkiye nin GES gücü artıyor ...
En büyük çatı üstü ince film GES i Türkiye de ...
Rüzgar ve güneş enerjisinin bir arada kullanılacağı  hibrit enerji santrali için ...

Güneş enerjili akıllı pencereler enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabilir ...

Fransa rüzgarda 12 GW ı, güneşte 7,5 GW ı aştı ...
OSB LERE GÜNEŞ DOĞDU ...
Elektrikli araç şarj istasyonu kurmak için lisans gerekmeyecek ...
 
 
 
Anasayfa
Hakkımızda
Ürünler & Hizmetler
Danışmanlık
Mühendislik
Proje Geliştirme
Uygulama
İşletme - Bakım
Genel Bilgiler
SSS / Sıkça Sorulan Sorular
Dosya / Makale / Sunum
PV Fabrikası Yatırım Danışmanlığı
Hangi Panel / Teknoloji Seçimi
Feed in Tariff / FIT nedir ?
Emisyon Ticareti - Karbon Borsası
1 MW altı Keşif ve Proje Geliştirme
Yasal Uyarı
Linkler
İletişim
 
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: